Arif MUTİ

1965 yılında Ankara’da doğdum.

Ankara Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum.

Bir süre devlet kademelerinde bulunduktan sonra 2000 Yılında Ecotel Bilgi ve Teknolojileri şirketini kurdum. Halen Toplum Ve Sosyal Yaşam kurguları ekseninde yazılım AR-GE ve üretimini yapan bir yapının liderliğini yürütüyorum.

2007 yılından itibaren Teknoparklarda ekibimle beraber bir çok inovatif proje geliştirdim. Bu projelerde Yerel Yönetimeler başta olmak üzere, kamu kurum ya da kuruluşlarına katkı sağladık. 2007 yılında Mobil Demokrasi Derneği kurdum. Aktif vatandaşlık, Yönetişim ve Demokrasi alanlarında ulusal ve uluslararası konferanslar ve eğitimler verdim. İnovasyon kavramına sosyal yaklaşım söylemini ilk dile getirenlerden birisiyim.

Sosyal inovasyonun soyut yaklaşımından somutuna dönüşüm yol haritalarını oluşturdum. Bu süreçte çok sayıda girişimciye mental danışmanlık yaptım. Aynı zamanda belediyelerde yönetici ve çalışanlara teknoloji ve sosyal İnovasyon danışmanlığı yaptım ve hala devam ediyorum. 2010 yılında Citybox isimli sosyal inovasyon projeme Ukrayna’da patent aldım. Ülkemizde de çeşitli kulvarlarda sosyal inovasyon projelerinin patent tescil edilmesi konusunda mücadelem sürmektedir. Bir yıla yakın bir süre Amerika’da sosyal inovasyon konusunda araştırmalar yaptım. Amerika’lı bir firma ile yaptığımız atölye çalışmaları sonucunda firmadan “Sosyal İnovasyon ve Girişimci Koçu’’ sertifikası aldım. Firma ile İş ortaklığı sözleşmesi imzalayarak karşılıklı öğrenim eğitimleri gerçekleştirme kararı aldık.

2006 yılında henüz mobil devlet söylemi yokken Mobil Demokrasi felsefesi kavramını ortaya koyarak Mobil Demokrasi marka tescilini aldım.

Aktif vatandaşlık başta olmak üzere, Kamu ve Toplum dinamiklerinin verimliliği konusunda eğitimler verdim.  Özellikle Üniversiteler çatısı altında kurulan Teknokentler yapısınında sosyal bilimlerin de entegrasyon süreci için çok çaba gösterdim. Teknokent kanun düzenlemelerinde sosyal bilimlerin önemini sürekli gündemde tuttum. Bu sayede gecikme ile de olsa sosyal bilim mezunlarının AR-GE Personeli olma statüsünün kazanmasında büyük katkım vardır. Şimdilerdeki söylemim Teknokentlerin isminin Sosyo-Tekno olarak değişmesi yönündedir.

Etkinkliklerim,

*Birleşmiş Milletler’e Kent Konseylerinin oluşumu Ve Geleceğinize Dokunun projesine danışmanlık yaptım.Ülkemizin  bir çok il ve ilçesinde eğitimler verdim.

 • 2007 Mobil Demokrasi Projesi ile Monte Carlo GSM Proje ödüllerinde Turkcell ile birlikte Birincilik aldık.
 • TESİD Ödüllerinde finalist olduk.
 • Hollanda Krallığına Sunum yapıp. Mobil Demokrasi projesine destek yazısı aldım.
 • Brüksel’de Avrupa Birliğine Sunum yaptım.Mobil Demokrasi Avrupa Birliği normalarına uyarlanabilir onayı verdi
 • Avrupa Birliği Sürecinin ardında Devlet Planlama Teşkilatı (şimdi Kalkınma Bakanlığı) en iyi örnek uygulamalar katoluğunda alarak Teşekkür yazısı verdi
 • Aynı süreçte Demokrasi, Aktif Vatandaşlık, Yönetişim başlıklarında bir çok uluslararası konferanslara konuşmacı olarak katıldım.

 

Eğitim başlıklarım,

         Sosyal İnavasyon

 • Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik Koçluk
 • İnovatif düşünme tekniği
 • Hayal, Fikir ve Ürün düzlemi
 • Toplum odağında Kültür Ve Ürün denklemi
 • Mobil Demokrasi
 • Yönetişim
 • Sosyal bilimler iş ve katma değer gücünün kamu alanında işlevsellik eğitimleri.

Sosyal bilim öğrenci, mezun Ve   Akademisyenlerinin katalizör olma rehberliği

Share and Enjoy !

0Shares
0 0