ÜNİVERSİTEDE BÖLÜM SEÇMEK, EŞ SEÇMEKTEN DAHA ÖNEMLİDİR

ÜNİVERSİTEDE BÖLÜM SEÇİMİ EŞ SEÇİMİNDEN DAHA ÖNEMLİDİR.
Bir Çin Atasözü der ki;
Bir saat mutlu olmak istiyorsan şekerleme yap,
Bir gün mutlu olmak istiyorsan balık tut,
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan tatile çık,
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan servete kon,
Ömür boyu mutlu olmak istiyorsan SEVDİĞİN İŞİ YAP.

Dünyada ve Ülkemizde yapılan, ‘Mutluluk endeksi’, ‘yaşam memnuniyeti’ vb. çoğu araştırmada, insanları mutsuz eden ve başarısını olumsuz etkileyen unsurların başında; ‘kişinin yaptığı işin, kişiliğine/hedeflerine/beklentilerine uygun olmaması’ gelmektedir. Yani, meslek seçimi kişinin hayatının tamamına olumlu ya da olumsuz olarak doğrudan etki etmektedir.
Üzülerek belirtmek gerekir ki ülkemizde aileler tarafından, insan hayatında bu kadar önemli olan bir konu için gerekli değer verilmemektedir. Böyle olunca da gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklemek gibi, yanlış tercihlerle başlayan kariyer hayatı, kişiyi ileriki hayatında uğraşsa da istediği başarıya ya da mutluluğa ulaşma konusunda fazlasıyla zorlayacaktır..
Ailelerin çoğu çocuklarının evleneceği kişi hakkında karar verirken tabir caizse yedi ceddine kadar araştırırken, üniversitede seçeceği bölüm hakkında, sadece trend olan meslekler ve bitirdiğinde iş garantisi olup olmadığı üzerinden karar vermektedir. Ki yapılan araştırmalarda eşi boşamanın, mesleği bırakmaktan daha kolay olduğu sonucuna varılmıştır..
Diğer tarafıyla, çocuğunun kişilik tipinin, yeteneklerinin, güçlü ya da zayıf yanlarının hiç birisini bilmeden sadece iş garantisi üzerinden başlayan kariyer serüveni maalesef mutsuz, çaresiz ve başarısız insanların yaşadığı bir toplum meydana getirmektedir..
Kariyer basamağının en önemli aşaması olan, üniversitede bölüm tercihlerinden önce mutlaka çocuğunuzun yetenekleri, potansiyeli, kişilik tipi, zeka türü, güçlü ya da zayıf yönleri ile hayalleri ve hedefleri arasında bağ kurabileceği bütünlükte analizlerini yaptırarak kendine en uygun bölüme yönlendirilmesi sağlanmalıdır. Zira daha mutlu, başarılı ve sağlıklı nesiller için en doğru başlangıç, (doğru)meslek seçimidir..
Çocuklarınızın ömür boyu mutluluğu için lütfen, banka hesabına, derslerine, okuluna ve yeteneklerine yaptığınızdan daha fazla kariyerine de profesyonel yatırım yapın..
Orkun İsmail POLAT Profesyonel Koç & Mentor & Eğitmen

Koçluk Kariyer ve Gelişim Akademisinde, üniversitede bölüm tercihi yapacak olan öğrencilere ve kariyerinde ilerlemeyi ya da kariyer değişikliği yapmayı düşünen yetişkinlere yönelik olarak çok yönlü analizler yapılmakta ve kariyer koçluğu hizmeti verilmektedir.